مقالات

چرا رو تختی ارزان نخریم ؟؟

روتختی ارزان

روتختی یکی از کالاهایی است که به صورت مستقیم و مستمر با پوست شما در تماس است.
مهم ترین بخش زندگی شما که شامل 8 ساعت خواب شبانه است؛ در تماس مستقیم با کالای خواب تان است.

بنابراین مهم است از چه روتختی و کالای خوابی با چه کیفیتی استفاده کنید.

انواع ناراحتی های پوستی، اگزما و حساسیت، ناراحتی های تنفسی همه و همه می تواند از انتخاب اشتباه شما و با خرید یک روتختی ارزان شروع شود و همچنین مشکلات قارچی و مشکلات از این دست را در بر  بگیرد .

بنابراین اگر سلامتی خود و فرزندان تان برایتان مهم است این مطالب را جدی بگیرید تا با مشکلات ناخواسته ای که استفاده از یک روتختی ارزان می تواند برای شما ایجاد کند آشنا شوید.

بیایید در ابتدا بررسی کنیم یک روتختی از چه اجزایی تشکیل شده :

یک روتختی معمولاً شامل یک لحاف، یک ملحفه تشک و روبالشی است. ملحفه هایی که کل طول خواب شبانه تا صبح شما را در بر می گیرند و انتخاب نادرست آن می تواند تهدید جدی برای سلامتی شما باشد.

کسانی که در خرید اولین معیار را قیمت قرار می دهند باید این هشدار را جدی بگیرند که گاهی کمی بیشتر هزینه کردن بهتر است از چندین بار هزینه کردن و یا هزینه هایی که بابت سلامتی باید پرداخت شود.
پس سوال اینجاست که چرا بعضی روتختی ها ارزان هستند؟!

فرض کنید قصد خرید روتختی دارید و در شروع به جستجو می کنید و سایت های مختلفی را می بینید که مدل های متنوع روتختی را برای فروش به نمایش گذاشته اند.

بعضاً این اتفاق پیش می آید که سایت شهایی برای شما جلب توجه می کنند که در حالی که به ظاهر اجناس مشابهی را به فروش می رسانند اما قیمت آن ها با یکدیگر متفاوت است.

در این موارد خیلی از افراد فروشگاهی را انتخاب می کنند که قیمت پایین تری را عرضه می کند. اما آیا واقعاً کالایی که در دو فروشگاه عرضه می شود دقیقاً مشابه یکدیگر است؟

قطعاً خیر.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز و هر روز رقابت بیشتر و بیشتر می شود. بنابراین وجود دو قیمت برای یک کالای خاص غیر طبیعی است.

بنابراین اختلاف قیمت از کجا ناشی می شود؟!!

حتماً این سوال در ذهن شما مطرح می شود که دلیل این اختلاف قیمت چیست؟!!

مهم ترین دلیل اختلاف قیمت مواد مصرفی است که در تولید یک ست روتختی به کار گرفته شده است.

روتختی ارزان
اگر اهل حساب و کتاب باشید با یک حساب سرانگشتی می توانید متوجه شوید نمی توان از بهترین کیفیت پارچه و الیاف استفاده نمود و قیمت تمام شده پایین را نیز انتظار داشت.

هر سرویس روتختی دو نفره حدود 8 متر پارچه برای تولید نیاز دارد، بنابراین اگر تنها عامل موثر بر قیمت روتختی را پارچه درنظر بگیریم، با محاسبه 8 متر پارچه به قیمت بازار می بینید که هزینه تمام شده از قیمت روتختی ارزان انتخابی شما خیلی بیشتر می شود.

ما در این فرض حتی قیمت الیاف، هزینه دستمزد کارگر، سود تولیدکننده و سود توزیع کننده را نیز حذف کرده ایم.

جالب است بدانید پارچه های روتختی در 99 درصد موارد وارداتی هستند و در سه درجه کیفی مختلف وارد کشور می شوند.

ممکن است شما یک روتختی با یک طرح را در دو فروشگاه با قیمت متفاوت ببینید اما به احتمال زیاد شما روتختی را انتخاب کرده اید که از پارچه درجه 3 در تولید آن استفاده شده است.

اینکه اکثر افراد از خرید اینترنتی خود ناراضی هستند و ادعا می کنند کالایی را که تحویل گرفته اند با عکسی که از آن دیده اند مطابقت نداشته است دلیل واضحی بر این موضوع است. خریداران این دسته از اینکه می توانستند همین کالا را با کیفیت بهتری بخرند سخنی به میان نمی آورند.تصور قالب افراد چنین است که دو کالا با قیمت های متفاوت کیفیت یکسانی دارند اما شما این اشتباه را نکنید.

از طرفی الیاف استفاده شده در تولید لحاف روتختی هم نقش بسزایی در قیمت تمام شده محصول دارند. شاید این نکته برایتان تازگی داشته باشد، اما الیاف استفاده شده در تولید یک لحاف می تواند با گرماژ (میزان فشردگی الیاف)  متفاوت تولید شود. مسلماً هر چقدر از الیاف گرماژ پایین تری استفاده شود قیمت هم به همان نسبت کاهش می یابد.

همچنین می توان از الیاف یک بار بازیافتی و یا چند بار بازیافتی هم در تولید یک روتختی استفاده نمود. ناگفته پیداست که هر چقدر از الیاف نو به سمت الیاف چند بار بازیافتی می رویم کیفیت و قیمت آن هم کاهش می یابد.

مطمئناً این نکات را هیچ فروشنده ای به شما نخواهد گفت اما قیمت درج شده روی محصول خود گویای همه چیز خواهد بود.

بنابراین متوجه شدید عامل اصلی در ایجاد تفاوت قیمت برای یک روتختی ارزان در کیفیت پایین تر آن است.

روتختی

مشکلات خرید روتختی ارزان!

اما مشکلاتی که خرید یک روتختی ارزان برای شما ایجاد می کند چیست؟

  1. اولین مشکل ظاهر روتختی شماست. درست است که پارچه استفاده شده در روتختی شما مطابق با عکس آن است اما در عمل پارچه به نظر رنگ و رو رفته و کهنه به نظر می رسد. گویا چندین بار شسته شده و رنگ آن رفته.
  2. مشکل دوم هنگام شستشو رخ می دهد. ممکن است با یک یا چند بار شستشو الیاف روتختی شما از هم گسسته شود و عملاً لحاف روتختی شما بی استفاده شود. همچنین پرز شدن و به قول معروف دون دون شدن پارچه هم از مشکلاتی است که بعد از چند بار استفاده و شستشو رخ می دهد.
  3. مشکل سوم که اصلی ترین مشکل به حساب می آید خطری است که برای سلامتی شما ایجاد می شود. الیاف بازیافتی می تواند سلامتی شما را تهدید کند. ایجاد آلرژی های پوستی یا تنفس گرده های الیافی که در نتیجه استفاده در طول شب استشمام می کنید می تواند برای شما ناراحتی های تنفسی به همراه داشته باشد.
  4. مشکل چهارم هزینه هایی است که یک انتخاب نادرست برای شما به ارمغان می آورد. اگر امیدوار باشیم که به ناراحتی های پوستی و تنفسی مبتلا نشویم اما حتماً باید برای خرید یک ست روتختی جدید دوباره هزینه پرداخت کنیم.

Related Posts