مقالات

هرمس؛ امپراتوری که زین اسب می‎فروخت

هرمس؛ امپراتوری که زین اسب می‎فروخت

هرمس، نامی بزرگ و قابل احترام در دنیای مد است حتی بسیاری عقیده دارند که باید آن را سلطان مد در فرانسه به شمار آورد. این برند حتی لوگوی منحصربه فردی برای خود دارد که از این حیث نیز چیزی متفاوت از سایر غول‌های مد در دنیاست. برند هرمس بیش از ۱۵۰ سال در صدر فهرست معتبرترین برندهای شناخته شده در جهان قرار داشته است و یکی از با ارزش‌ترین و لوکس‌ترین برندها در دنیا به شمار می‌آید و در این میان توصیف «لوکس‎ترین» از اهمیت خاصی برخوردار است تا آنجاکه یکی از پایه های مستحکم صنعت جهانی مد به شمار می‌آید. فلسفه ی حیات و ادامه فعالیت هرمس بر یک اصل کلی، ساده اما جذاب استوار است: توجه به تاریخ غنی و تأکید بر جزئیات. جای هیچ شکی نیست که هرمس یک برند قدرتمند به شمار می‌آید که حتی در سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی نیز به فعالیت خود آن هم درعالی‌ترین سطح ممکن ادامه داده است. هیچ کس بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ را از یاد نمی‌برد. در پی به هم ریختگی اقتصادی که سراسر جهان از جمله اروپا و آمریکا در برگرفت، بسیاری از غول‌های صنعت مد به چالش کشیده شدند اما هرمس از معدود برندهایی بود که با کمترین خدشه ممکن به کار خود ادامه داد و حالا که دنیا از بحران اقتصادی تاریخی خود خارج شده، این برند به عنوان یکی از سه برند برتر دنیای مد به فعالیت خود ادامه می‌دهد. یکی از جالب‌ترین نکاتی که درباره برند هرمس مطرح می‌شود این است که علاقه‌مندان به خرید کیف، کفش، لباس و لوازم جانبی در برابر محصولات این برند کمترین مقاومت را از خود نشان داده و به سرعت در برابر آن دستان خود را به علامت تسلیم شدن بالا می‌برند. این ویژگی مهم، خاص برند هرمس محسوب می‌شود و از این حیث کمترین برندی به پای غول مد فرانسه می‌رسد. برندهایی که تلاش می‌کنند در دنیای به سرعت در حال تغییر و تحول مد در صف جلو باقی بمانند باید به دو اصل مهم توجه ویژه داشته باشند: نوآوری و توجه به نیاز مشتری. هرمس با رعایت همیشگی این دو اصل توانسته جایگاه خود را در دنیای مد حفظ و همواره ارتقا دهد.

هرمس چگونه هرمس شد؟

خانه مد هرمس در پاریس بنیان گذاشته شد البته از ابتدا هیچ کس تصور نمی‌کرد این خانه ی مد روزی به جایی برسد که دنیای مد در برابرش تعظیم کند. سال ۱۸۳۷ اتفاقی مهم در پاریس رقم خورد تا آینده‌ی مد همواره به آن افتخار کند. نکته ی جالب توجه این است که اساس هرمس از یک فروشگاه ویژه فروش افسار حیوانات بنا شد. تیری هرمس که در سال ۱۸۰۱ به دنیا آمد و در سال ۱۸۷۸ نیز از دنیا رفت علاقه زیادی به طراحی و تولید افسار اسب به طور دستی داشت. او با خلاقیت به خرج دادن توانست مدل‌های متنوع و زیبای انواع افسار حیوانات را طراحی کند اما حتی همان زمان هم هرگز تصور نمی‌کرد که ناخواسته در حال بنیان گذاشتن امپراطوری بزرگ برند هرمس باشد. هرمس در کارگاه خود افسار اسب و کالسکه طراحی می‌کرد. او در فرآیند طراحی این سازه‌های دست‌ساز به طرز فزاینده‌ای هم از انواع چرم استفاده می‌کرد. بیشترین استفاده هرمس از چرم در تجارت کوچکش مربوط به ساخت انواع زین اسب می‌شد. او با استفاده از نبوغ درونی خود زین‌های زیبا و جذاب چرمی می‌ساخت. این دست سازه‌ها خیلی زود به شهرتی سراسری دست یافتند به‌طوری‌که آوازه کارهای هرمس به گوشه و کنار اروپا رسید و بسیاری از خاندان‌های سلطنتی به استفاده از این زین‌ها و کالسکه‌ها تمایل پیدا کردند. طولی نکشید که تنها از کارهای خاص هرمس استفاده می‌شد و این یعنی آغاز دورانی تازه برای شکوفایی برند سنتی هرمس. نخستین فروشگاه تجاری و به معنای امروزی هرمس در بلوار «Grands Boulevards»  پاریس افتتاح شد. در این فروشگاه دست‌سازه‌های چرمی لوکسی به فروش می‌رسید و جای هیچ‌گونه تعجبی نداشت که خریداران آن نیز مشتریان ثروتمند زمان خود بودند. هرمس در فروشگاه خود افسارهای مرغوب و دهنه اسب ساخته شده از چرم مرغوب می‌فروخت. اشراف و طبقات ثروتمند فرانسوی و اروپایی از مشتریان اصلی هرمس به شمار می‌آمدند و جالب اینکه ناپلئون سوم و ملکه‌اش یعنی «ایگن» از مشتریان همیشگی فروشگاه هرمس بودند. تا سال ۱۸۷۹ داستان به همین روال بود تا اینکه در این سال تغییری بزرگ ایجاد شد. در این سال چارلز امیلی هرمس دست به نوآوری بزرگی زده و تغییرات اساسی در خط مشی هرمس ایجاد کرد. او که فرزند و جانشین هرمس بزرگ محسوب می‌شد .درحالی که بخش زیادی از تمرکز تولید و فروش هرمس به افسار اسب معطوف شده بود، گروه هرمس فروشگاه جدیدی بازگشایی کرد تا همه چیز گویای تغییری بزرگ در صنعت هرمس باشد.

تولید کیف، شال و دستمال گردن

به سال ۱۹۲۲ می‌رویم یعنی پایان جنگ جهانی اول و زمانی که دنیا در شوک یکی از بزرگترین نبردهای تاریخ خود قرار داشت.در آن سال هرمس که با وجود جنگ خانمان‌سوز توانسته بود همچنان اعتبار و بزرگی خود را حفظ کند از نخستین کیف‌های دستی چرمی خود رونمایی کرد. این یک تحول بزرگ در خط تولید هرمس محسوب می‌شد. تنها دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۲۴ بود هرمس خود را به اروپا هم رساند. بسیاری بر این باور بودند و البته هستند که دستمال گردن های ابریشمی تولید برند هرمس نه تنها بر جذابیت ظاهری می افزاید بلکه به نوعی شانس و اقبال هم به دنبال خواهد داشت.در حال حاضر سهم فروش دستمال گردن‌های ابریشمی هرمس سهم ۱۰ درصدی از کل فروش این برند مطرح دارد. سالانه بیش از یک میلیون دستمال گردن برند هرمس در دنیا به فروش می‌رسد و این یعنی یک علاقه جهانی وصف ناپذیر.

گسترش امپراطوری هرمس

در دهه ۷۰ میلادی بود که هرمس شروع به گسترش همه جانبه ی دامنه ی فعالیت‌های خود کرد. بخش مهمی از این نگرش شامل راه‌اندازی فروشگاه‌هایی در سراسر جهان بود .مرزهای هرمس روز به روز گسترش می‌یافت تا آنجاکه اروپا و آمریکا تنها اهداف نبودند، هرمس حتی سر از خیابان‌های توکیو هم درآورده بود. این درحالی بود که سایر برندهای مد که هنوز چیزی از تولدشان نگذشته بود خود را به عنوان رقبای جدی معرفی می‌کردند. پس از رابرت نوبت به جین لویز دماس هرمس رسید. او شروع به سرکشی به گوشه و کنار جهان کرد تا ایده‌های خلاقانه و متفاوتی جمع آوری کند.در واقع جین لویز معتقد بود که تنها با ایده‌های نو است که می‌توان در کورس رقابت با غول‌های نوظهور دنیای برند باقی ماند و حرفی برای گفتن داشت. کار به جایی رسید که در دهه ۹۰ میلادی همگان اعتراف می‌کردند که هرمس توقف‌ناپذیر شده است. آن ها خط تولیدشان را روز به روز گسترش می‌دادند تا جایی که تولید لوازم آشپزخانه کریستالی و چینی را نیز در دستور کار خود قرار دادند. همه ی آمار و ارقام به نفع هرمس است. بخشی از فروش سالانه این برند فرانسوی بدین شرح است: ۳۰ درصد محصولات چرمی، ۱۵ درصد پوشاک، ۱۲ درصد شال و روسری و ۱۵ درصد دستمال گردن.

از مهمترین مشتریان همیشگی هرمس می توان به این افراد اشاره کرد: نیکول کیدمن، پاریس هیلتون، جولین مور و الیزابت هرلی.